Morbi, Gujarat
GST No. 24BNAPM8524R1ZH
Call 08047688690 85% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10000 Box
Product Brochure
| Size | 2 x 2 feet |
| Finish | Gloss |
| Brand | Marvel |
| Thickness | 8 - 10 mm |
| Material | Ceramic |
| Usage/Application | Wall |
double charge vitrified tile is a type of tile that is typically made from white clay. Ceramic tile and floor tiles can be used in several areas throughout the house , shopping mall, theater, school,airport,warehouse etc.
View Complete details
Product Brochure
| Size | 600x600 Mm |
| Thickness | 5-10 Mm |
| Color | Brown & Blue |
| Pattern | Plain |
| Material | Ceramic |
| Brand | Marvel |
| Shape | Square |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 2x2 Feet |
| Material | Vitrified |
| Type | Double Charge |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Scratch Resistant | Yes |
| Surface Flatness | +-0.5% |
| Brand | Marvel |
| Coverage Area | 15.5 Sq. Ft./1.44 Sq. Mtr. |
| Glossiness | Min 70% |
| Shape | Square |
| Series | Metrix Series |
| Number of Tiles Per Box | 4 Piece |
Double charge vitrified digital floor tile is a type of tile that is typically made from white clay. Ceramic tile and floor tiles can be used in several areas throughout the house , shopping mall, theater, school,airport,warehouse etc.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Box
Product Brochure
| Tile Size in ft(cm) | 2x2 Feet(60x60 cm) |
| Finish | Glossy |
| Thickness | 9 mm |
| Colour | Brown |
| Usage/Application | Flooring |
| Shape | Square |
| Color | Brown |
| Pattern | Plain |
| Application Area | Both |
| Application Type | Floor |
| Brand | Marvel |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15000 Square Feet
Product Brochure
| Tile Size in ft(cm) | 2x4 Feet(60x120 cm) |
| Finish | Gloss |
| Thickness | 10 - 12 mm |
| Surface Finish | Matt glossy rustic punch sugar special colour |
| Usage/Application | Flooring |
| Shape | Rectangle |
| Color | Multicolour |
| Pattern | Floral |
| Application Area | Home |
| Application Type | Floor |
| Country of Origin | Made in India |
vitrified digital floor tile is a type of tile that is typically made from white clay. Ceramic tile and floor tiles can be used in several areas throughout the house , shopping mall, theater, school,airport,warehouse etc.
View Complete details
Product Brochure
| Tile Size in ft(cm) | 2x2 Feet(60x60 cm) |
| Finish | Gloss |
| Color | Ivory base |
| Pattern | Plain |
| Surface Treatment | Polished Tiles |
| Material | Vitrified |
| Thickness | 6 - 8 mm |
| Box Contains(No. of Pieces) | 4 |
| Shape | Square |
| Application Area | Home |
| Application Type | Floor |
| Coverage Area per Box | 16 sq ft |
| Weight | 27 kg |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15000 Square Feet
Product Brochure
| Tile Size in ft(cm) | 2x2 Feet(60x60 cm) |
| Surface Treatment | Full Body Tiles |
| Finish | Gloss |
| Thickness | 9mm |
| Usage/Application | Flooring |
| Shape | Square |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Brand | Marvel |
| Square Feet Per Box | 15.5 sq feet |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Tile Size in ft(cm) | 2x2 Feet(60x60 cm) |
| Type | Double Charged Vitrified |
| Material | Vitrified |
| Finish | Gloss |
| Thickness | 5-10 mm |
| Color | super white |
| Shape | Square |
| Size | 2x2 feet |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Tile Size in ft(cm) | 2.5x2.5 Feet(80x80 cm) |
| Finish | Glossy |
| Thickness | 5 - 10 mm |
| Material | Vitrified |
| Brand | Marvel |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Size | 600x600 mm (2x2 inch) |
| Material | Ceramic |
| Color | Ivory |
| Brand | Marvel |
| Surface Finish | Glossy |
| Thickness | 5-10 mm |
| Usage/Application | Floor |
| Shape | Square |
View Complete details
Product Brochure
| Surface Finish | Glossy |
| Thickness | 9 Mm |
| Type | Double Charged |
| Square Feet Per Box | 15.5 Sq Feet Per Box |
| Material | Ceramic |
| Brand | Marvel |
View Complete details
Product Brochure
| Tile Size in ft(cm) | 2x2 Feet(60x60 cm) |
| Tile Type | Double Charged Vitrified |
| Finish | Polished |
| Thickness | 5 - 10 mm |
| Color | sky blue |
| Material | Vitrified |
| Shape | Square |
View Complete details
Product Brochure
| Tile Size in ft(cm) | 2x2 Feet(60x60 cm) |
| Material | Vitrified |
| Type | Double Charged |
| Finish | Gloss |
| Usage/Application | Flooring |
| Tile Thickness | 5-10 mm |
| Coverage Area | 15.5 feet |
| Shape | Square |
| Brand | Marvel |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Tile Size in ft(cm) | 800x800mm |
| Thickness | 5-10 mm |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Marvel |
| Material | Ceramic |
| Tile Type | Floor Tile |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 2x2 feet |
| Thickness | 5-10 mm |
| Weight | 29 kg box |
| Material | Ceramic |
| Brand | Marvel |
| Shape | Square |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 12x18 inch (30x45 cm /300x450 mm) |
| Thickness | 5-10 mm |
| Material | Ceramic Mosaic |
| Brand | Marvel |
| Waterproof | 100% |
| Weight of Box | 12.0 kgs. |
| Coverage Area Per Box | 0.81 sq. m. |
| Tiles Per Box | 6 pcs. |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Box
Product Brochure
| Tile Size in ft(cm) | 2x2 Feet(60x60 cm) |
| Thickness | 6 - 8 mm |
| Material | Porcelain |
| Brand | Marvelano |
| Finish | Gloss |
| Application | Flooring |
NANO TECNOLOGY VITRIFIED tile is a type of tile that is typically made from white clay. Ceramic tile and floor tiles can be used in several areas throughout the house , shopping mall, theater, school,airport,warehouse etc.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Tile Size in ft(cm) | 2x2 Feet(60x60 cm) |
| Surface Treatment | Polished Tiles |
| Thickness | 8 - 10 mm |
| Brand | Marvel |
| Type | Vitrified |
| Surface Finish | Glossy |
| Box Contains(No. of Pieces) | 4 |
| Color | Cream |
| Pattern | Plain |
| Shape | Square |
| Application Area | Home |
| Usage/Application | Floor |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Tile Size in ft(cm) | 2x2 Feet(60x60 cm) |
| Surface Treatment | Polished Tiles |
| Finish | Gloss |
| Thickness | 5-10 mm |
| Color | White |
| Surface Finish | Glossy |
| Usage/Application | Flooring |
| Shape | Square |
| Pattern | Plain |
| Application Area | Home |
| Application Type | Floor |
| Coverage Area | 15.5 sq.feet |
| Weight | 28 kg box |
| Brand | Marvel |
| Square Feet Per Box | 15.5 sq.feet per box |
| Material | Ceramic |
| Country of Origin | Made in India |
| Wall Type | Floor |
Double charge Vitrified tiles is a type of tile that is typically made from white clay. Ceramic tile and floor tiles can be used in several areas throughout the house , shopping mall, theater, school,airport,warehouse etc.
View Complete details
Product Brochure
| Size | Large |
| Material | Ceramic |
| Thickness | 8 - 10 mm |
| Finish | Gloss |
| Brand | Marvel |
| Type | Vitrified |
| Usage/Application | Floor |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 2x2 Feet(600x600 mm) |
| Type | Nano |
| Surface Finish | Polished |
| Suitability | Floor |
| No. of Tiles Per Box | 4 |
| Tile Design | Plain |
| Tile Thickness | 5-10 mm |
| Color | White |
| Usage/Application | Home |
| Weight | 27 kg/Box |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Square |
View Complete details
Product Brochure
| Finish | Gloss |
| Material | Ceramic |
| Size | 600x600 mm |
| Thickness | 5-10 mm |
| Application | Floor |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 2x2 Feet(600x600 mm) |
| Type | Nano |
| Surface Finish | Glossy |
| Suitability | Floor |
| No. of Tiles Per Box | 4 |
| Tile Design | Plain |
| Tile Thickness | 10-15 mm |
| Color | Beige |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Box
Product Brochure
| Type | Vitrified |
| Brand | Marvel |
| Finish | Gloss |
| Thickness | 6 - 8 mm |
| Material | Ceramic |
| Coverage Area | 15.5 per box |
| Usage/Application | Floor |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 600x600 mm |
| Finish | Gloss |
| Tile Design | Floral |
| No. of Tiles Per Box | 6 |
| Rectangularity | +-0.5%, +-0.1% |
| Surface Flatness | +-0.5%, +-0.2% |
| Brand | Marvel |
| Country of Origin | Made in India |
| Nominal Size Box | 600x600 mm (60x60 cm) |
| Number of Tiles Per Box | 4 Piece |
| Shape | Square |
| Coverage Area | 15.5 Sq. Ft./1.44 Sq. Mtr. |
| Glossiness | Min 70% |
| Series | Metrix Series |
double charge vitrified digital floor tile is a type of tile that is typically made from white clay. Ceramic tile and floor tiles can be used in several areas throughout the house , shopping mall, theater, school,airport,warehouse etc.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
Product Brochure
| Thickness | 5-10 mm |
| Surface Finish | Glossy |
| Form | Slab |
| Usage/Application | Indoor & Outdoor |
| Shape | Rectangular |
| Material | Ceramic |
| Size | 2 X 2 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
Quartz Stone Slabs are durable, strong and easy to install. They can be used for kitchen, countertops, tabletops and for any place that needs a durable surface.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Square Feet
| Finish | Gloss |
| Material | Ceramic |
| Brand | Marvel |
| Thickness | 5-10 mm |
| Size | 800x1200 mm |
| Shape | Rectangle |
| Application | Floor Tile |
View Complete details